0
WOLNOŚĆ – czym jest dla Ciebie?
Marzenia Pasja Praca z Pasją Rozwój osobisty

WOLNOŚĆ – czym jest dla Ciebie?

Czym jest wolność?

Tak naprawdę ilu ludzi tyle może pojawić się definicji. W moim odczuciu podobnie jak z definicjami miłości tak i z wolnością jest pewien problem. Nie sposób jej opisać jednym zdaniem. Owszem – można próbować, ale zawsze będzie to subiektywna definicja – właściwa i pasująca do danej osoby – i dodatkowo do danego momentu w jej życiu. Tylko Ty głęboko w sercu wiesz czy czujesz się wolny, czy zniewolony.

 

Różne sposoby postrzegania wolności

Inaczej wolność postrzega nastolatek, który chciałby więcej czasu spędzać z rówieśnikami na koncertach rockowych, a inaczej młoda mama, której marzy się jedno spokojne popołudnie w miesiącu na kawie z przyjaciółką.

Inaczej wolność postrzega przepracowany pracownik wysokiego szczebla korporacji, dla którego wolny weekend to ogromny luksus, na który rzadko sobie ostatnio pozwala. A inaczej młoda dziewczyna szukająca stałego zatrudnienia, która ma wolne weekendy, ale nie ma pieniędzy na koncie.

To czy jesteś wolny czy nie na danym etapie swojego życia – CZUJESZ. Kiedy Cię zapytam – nie szukaj odpowiedzi w umyśle, a raczej w Sercu…

 

Czy wolność to wybór?

Wolność wyboru, wolność podejmowania decyzji, wolność do i wolność od. Złożony temat, który w wielu ludziach budzi niepokój. Bo tak naprawdę wolność to wybór. Bez względu jak trudna wydaje się sytuacja, w której się znaleźliśmy – zawsze mamy wybór – JAK BĘDZIEMY POSTRZEGAĆ to co się dzieje i czy podejmiemy kroki mogące prowadzić nas do ZMIANY jeżeli coś nam nie odpowiada. To jest właśnie WOLNOŚĆ w moim odczuciu. Ale właśnie dlatego, że wolność JEST zawsze dostępna – jednak bardzo często wymaga wysiłku – niektórzy wolą udawać, że jej nie mają.. Wolność wymaga odwagi. Stanięcia w prawdzie ze sobą. Z trudnymi czasem emocjami. Z poczuciem niewygody. Zmiana rodzi się często z dyskomfortu… A kto z nas czasem nie przyzwyczaja się do wygodnego komfortu zastanej sytuacji? Tylko, że życie płynie i żebyśmy mogli dalej się rozwijać – zmiany są często nieuniknione. I wówczas nasza wolność polega na tym – że dostrzegamy to, co już dla nas nieaktualne i szukamy dalej – idziemy dalej 🙂 Wolni. Nieprzywiązani do obrazu siebie sprzed 5 lat, a może i sprzed 5 miesięcy 😉 Bo jeżeli coś się dezaktualizuje, jeżeli nie czujemy, że idziemy naprzód, jeżeli nie czujemy spełnienia – to już jest niewola – na którą sami się godzimy.

Klienci, którzy przychodzą do mnie na sesje coachingowe, a także uczestnicy moich warsztatów i programów rozwojowych – to ludzie wolni, albo tacy którzy właśnie podjęli świadomą decyzję, żeby tę wolność sobie przywrócić. Bo nikt nie może nam jej odebrać. Tylko my sami.

 

Czym jeszcze jest wolność?

Wolność i spokój wewnętrzny bardzo często odbierają nam niezdrowe przekonania. Wolność często odbieramy sobie wikłając się w myśli, które ciągną nas w dół zamiast budować i dawać energię do konstruktywnego działania. Niewolą wielu ludzi jest ŻYCIE NA AUTOMATYCZNYM PILOCIE.

Kiedy zaczynamy być UWAŻNI, kiedy praktykujemy medytację i mindfulness – odzyskujemy swoją wolność. Bo każdy nasz kolejny krok jest ŚWIADOMY. Świadomie możemy zdecydować, że spędzimy weekend na pracy, bo tak zdecydowaliśmy i nasz cel, który stanowi dla nas ogromną wartość tego wymaga. Ale nie czujemy się wówczas jak niewolnicy – sami podjęliśmy wybór. Nie mówimy, że „musimy” tak robić… Nadużywanie słowa „muszę” jest pierwszym krokiem w kierunku zniewolenia samego siebie. Wolność to także podjęcie świadomej decyzji, że pora zmienić pracę, która nas nie rozwija pomimo, że jest „bezpieczna”. Albo że zostajemy w pracy, której nie lubimy, bo potrzebujemy pieniędzy i będziemy działać w kierunku naszej pasji po pracy. Zawsze mamy wybór.

 

Wolność to ODWAGA do życia po swojemu

Wolność wiąże się z odwagą. Z asertywnością. Z umiejętnością stania blisko siebie pomimo przeszkód i ocen z zewnątrz, które nie zawsze są nam przychylne.

Wolność tworzenia. Wolność bycia sobą. Wolność kreowania w zgodzie z sercem. Rozwijania swoich mocnych stron. To kolejny poziom wolności. Dla mnie to coś niezwykle cennego. Coś nie do przecenienia. Długo szukałam tej wolności w swoim życiu.

Aż pewnego dnia po pracy otworzyłam Worda w laptopie i zaczęłam pisać książkę „Zdrowa Nadzieja”, czyli realizować jedno ze swoich marzeń. Odkryłam, że wolność to WYBÓR. Wcześniej mówiłam sobie, że przecież bez sensu zabierać się za coś co nie wiadomo czy ma szansę ujrzeć światło dzienne. Że może ja jednak wcale nie umiem pisać? Że przecież ludzie mnie wyśmieją. I całe mnóstwo bzdur. Później kiedy przepracowałam swoje przekonania – zaczęłam po prostu działać pomimo strachu. I robię tak do tej pory – polecam 🙂 Przede mną każdego miesiąca stają nowe wyzwania, nowe pomysły – czasem jest lekko i radośnie, ale są też momenty bardzo trudne. Trudne decyzje, wątpliwości i lęki. Jednak wszystko to – obserwowane i zauważone przeze mnie – przemija. A ja z radością – szukam kolejnych ścieżek wyrażania siebie i działam dalej spotykając przy tym niezwykłych ludzi 🙂

Osho pięknie opisuje wolność („Wolność. Odwaga bycia sobą.” Osho):

„Wolność daje ci tylko okazję, nie jest celem sama w sobie. Daje ci po prostu możliwość robienia tego, co chcesz. Jesteś wolny i czujesz się smutny, bo jeszcze nie wykorzystałeś tej okazji.”

 

Może to dobry moment, żeby zacząć korzystać ze swojej WOLNOŚCI?

W listopadzie rusza Program Rozwojowy dla Dzikich Kobiet, które chcą odkryć WOLNOŚĆ W KREOWANIU WŁASNEGO POMYSŁU po swojemu, w zgodzie z sercem. Bez chowania go do szuflady. Bez powtarzania sobie, że jeszcze nie teraz, że może kiedyś… Teraz to jedyny moment, który mamy. Nigdy nie nadejdzie ten „odpowiedni” moment  – sami musimy go sobie stworzyć. Rozpoczęcie DZIAŁANIA, wyjście ze strefy planowania do strefy prawdziwego kreowania – ZMIENIA WSZYSTKO. Twoje życie zaczyna się dostosowywać do Twoich zamiarów… Magia. Wolność już jest. Zacznij z niej korzystać po swojemu 🙂

Szczegóły: TUTAJ♥ ♥ ♥

Fot. Peter Conlan, Unsplash

 

Chcesz być na bieżąco i czerpać wiedzę i inspirację z tego miejsca?

Dołącz do niezwykłej, pełnej wsparcia i INSPIRACJI grupy na FB – TUTAJ oraz na fp – TUTAJ

♥ ♥ ♥

Słyszałeś o dającej NADZIEJĘ na przejście przez KRYZYS książce? O książce, która pomaga uporać się z ograniczającymi przekonaniami, dodaje odwagi do życia NA WŁASNYCH ZASADACH, wskazuje sposoby na codzienną UWAŻNOŚĆ i uczy jak cieszyć się z małych rzeczy? Jestem autorką tej książki, a jej tytuł to „Zdrowa Nadzieja” 🙂 Mój proces dochodzenia do zdrowia był przełomem w życiu i sposobie patrzenia na świat. Zrozumiałam, że bez względu na okoliczności SZCZĘŚCIE jest decyzją. Chcesz się dowiedzieć więcej? Zajrzyj TUTAJ

♥ ♥ ♥

You Might Also Like...