0
Marzenia Pasja Praca z Pasją Rozwój osobisty

CHCESZ BYĆ ODWAŻNA?

Kiedyś wydawało mi się, że odwaga zarezerwowana jest dla herosów, a bycie odważnym dotyczy tylko i wyłącznie spraw wielkich, spektakularnych.

Dzisiaj postrzegam odwagę zupełnie inaczej i chciałabym, żeby takie podejście poznały także moje Czytelniczki, ponieważ wierzę, że zmiana postrzegania czym odwaga jest – zmienia także nasz sposób DZIAŁANIA… Świadomość otwiera nas na nowe sposoby funkcjonowania, otwiera nas na życie bliżej siebie i wartości, które mieszkają w naszym Sercu.

Odwaga dotyczy działania.. i decyzji, żeby działać

To co warto podkreślić na samym początku zastanawiając się nad ODWAGĄ to fakt, że NIE jest ona stanem umysłu, z którym rodzimy się i umieramy. Odwaga nie jest też uczuciem samym w sobie, ale raczej wiąże się bezpośrednio z DZIAŁANIEM…w działaniu odwaga się rozwija, w działaniu odwaga żyje.

Odwaga jest takim sposobem działania, które decydujemy się podjąć pomimo, że nie mamy gwarancji powodzenia, sukcesu. Widzimy zatem, że wiąże się bezpośrednio z elementem ryzyka. Ponad to nasze odważne działania są związane bardzo często z poprzedzającym je uczuciem niepewności, lęku…

Wiecie, że uwielbiam powtarzać „Bój się i rób!” (TUTAJ znajdziesz szkolenie online „Jak działać pomimo strachu? Bój się i rób”), ponieważ to jest dla mnie właśnie kwintesencja odwagi. Podjęcie DECYZJI i DZIAŁANIA jeżeli czuję wewnętrznie, że jest ono zgodne z moimi wartościami, Misją. Jeżeli towarzyszy mi poczucie SPÓJNOŚCI odnośnie określonego działania.. albo jeżeli czuję, że moje Serce rwie się, żeby przeżyć dane doświadczenie, bo po prostu wie, że ono czegoś ważnego mnie nauczy.

Wówczas lęk, niepewność – schodzą na dalszy plan. To nie tak, że ich nie doświadczam, nie widzę, odrzucam. Już nie. Kiedyś wydawało mi się, że odczuwanie LĘKU i niepewności w danej sytuacji – jest znakiem stop i że oznacza, że muszę się wycofać. Wydawało mi się, że skoro czuję lęk, a równocześnie pragnienie by po coś sięgnąć – to jest to absolutnie dla mnie niedostępne… Wiesz… to przykre uczucie, że skoro się boję to widocznie nie jestem dość dobra, żeby coś zrobić.

 

Emocje są w porządku i nie oznaczają, że masz uciekać… (walczyć też niekoniecznie;))

TYMCZASEM TUTAJ, W TEJ MILISEKUNDZIE GDY POCZUJESZ LĘK JEST WŁAŚNIE KWINTESENCJA ODWAGI… Uświadomienie sobie, że CZEGOKOLWIEK DOŚWIADCZAM, COKOLWIEK CZUJĘ – JEST W PORZĄDKU (zrozumiałam i poczułam to dzięki regularnej praktyce uważności – to nie stało się z dnia na dzień) było krokiem milowym i ogromnym napędem, żeby zacząć sięgać po moje MARZENIA i CELE pomimo obaw. Mogę równocześnie doświadczać lęku, ale i AKCEPTACJI, że doświadczanie lęku np. w nowej dla mnie sytuacji, gdy stoję na progu wyzwania – jest NATURALNE, jest w porządku… nie oznacza, że jestem słaba! I że tylko ode mnie zależy co zrobię w obliczu tego uczucia. Czy się wycofam – czy pójdę odważnie do przodu. Uczymy się i nabywamy pewność siebie poprzez mierzenie się z wyzwaniami.

To nie jest tak, że Kobieta, którą podziwiasz, bo robi rzeczy, o których Ty tylko marzysz – jest nadczłowiekiem, herosem, który nigdy nie odczuwa lęku. To absurd i kłamstwo. Jeżeli zrozumiesz, że MY WSZYSCY JESTEŚMY TAK NAPRAWDĘ BARDZO DO SIEBIE PODOBNI…(oczywiście również pięknie się różnimy), ale na podstawowym poziomie naszego człowieczeństwa – każdy z nas doświadcza całego spektrum emocji (różnica i SUKCES ŻYCIOWY ZALEŻĄ OD TEGO JAK SOBIE Z TYMI EMOCJAMI RADZIMY) – wówczas możesz zacząć uczyć się jak z nimi pracować.

Jak pracować z umysłem i ciałem – żeby emocje CZUĆ, WIDZIEĆ, DOŚWIADCZAĆ, NIE WYPIERAĆ (wypieranie przynosi odwrotny skutek.. emocje mogą przybierać jeszcze bardziej na sile), AKCEPTOWAĆ – i działać tak, jak najlepiej dla Ciebie. Przyjmować cenne informacje, które emocje niosą, ale równocześnie na świadomym poziomie – decydować co chcesz zrobić z tym, co czujesz. Bo może się okazać, że Twoje poczucie lęku – wcale nie jest sygnałem, że dana aktywność nie jest dla Ciebie.. ale wbrew przeciwnie. Może okaże się, że boisz się, ponieważ bardzo zależy Ci na tym, żeby zrealizować dane działanie. Może bardzo chciałabyś podjąć jakieś wyzwanie.

Praca z przekonaniami wspiera naszą odwagę

Oczywiście bardzo pomaga też praca z przekonaniami, budowanie wsparcia w umyśle – dzięki czemu emocje z czasem nie będą tak eskalować, możesz nauczyć się zdrowiej dla siebie myśleć, zbudować ogromne wewnętrzne wsparcie i dzięki temu z większą lekkością i spokojem sięgać po Twoje wyzwania. Artykuł na temat jednej z metod pracy z przekonaniami możesz przeczytać TUTAJ.

Pamiętaj jednak, że i tak DZIAŁAJĄC nauczysz się najwięcej. Dlatego tak duży nacisk kładę na sesjach z Klientkami na działanie właśnie. Praca nad poszerzaniem samoświadomości, budowanie zdrowych przekonań, planowanie celów – to wszystko bardzo ważne i pomocne – przybliżające Cię do realizacji marzeń kroki. Jednak najważniejszym krokiem zawsze będzie ODWAŻNE DZIAŁANIE. Pomimo strachu. Warto… 🙂 Również takiego podejścia uczę prowadząc Cię krok po kroku w pracy z krytykiem wewnętrznym oraz w procesie budowania wspierających przekonań w szkoleniu online „Jak działać pomimo strachu? Bój się i rób!”, na które możesz zapisać się TUTAJ.

 

Moje akty odwagi TU I TERAZ

Dla mnie dużymi krokami, na które odważyłam i odważam się ostatnio to między innymi prowadzenie cyklu warsztatów dla młodzieży „Świadomość własnej mocy”. Młodzież to wymagająca grupa i miałam obawy na początku jak sprostam temu wyzwaniu. Ale jestem ogromnie szczęśliwa, że podjęłam się tej pracy. Daje ona ogromną satysfakcję i poczucie sensu.. większe niż się spodziewałam.

Kolejnym wyzwaniem, na które postanowiłam się zdecydować w tym roku – są warsztaty dla Kobiet („Przystanek Harmonia” – to ogromna radość, przywilej, ale i trema – pracować z cudownymi Kobietami nad ich rozwojem. Kolejny warsztat w ramach tego projektu odbędzie się w Poznaniu  8.06– tutaj szczegóły.

No i najświeższe z wyzwań, które zdecydowałam się podjąć – już od 7.04 poprowadzę dla Was darmowe, tygodniowe wyzwanie online „Uważna na siebie” podczas którego będę wspierała Was w budowaniu nawyku codziennej medytacji oraz będziemy rozwijać naszą codzienną uważność – TUTAJ można się zapisywać i otrzymać w prezencie „Dziennik uważności na siebie”.

To wyzwanie jest dla mnie szalenie ważne, ponieważ ODWAGA wymaga UWAGI… Widzę w swoim życiu bardzo, bardzo wyraźną korelację pomiędzy tym jak wraz z uważnością na siebie, emocje, myśli, sytuacje – poszerzyła i nieustannie poszerza się moja zdolność do działania w zgodzie z Sercem. Uważność jest według mnie cudowną metodą wspierającą naszą ODWAGĘ. Dlatego zachęcam Was z całego Serca do udziału w tym wyzwaniu. Po zakończeniu wyzwania – będziecie dostępny w mojej ofercie „Zbór medytacji: Uważna na siebie”, które dla Was przygotowuję – i powiem Wam, że nagrywanie tych niosących Miłość, Odwagę i Moc medytacji – to dla mnie kolejne ogromne wyzwanie.

Im więcej robię rzeczy, które wymagają bycia odważną, ale i pozwalają mi być spójną wewnętrznie – tym mam większy apetyt i chęć, żeby po raz kolejny ODWAGA mogła zaistnieć w moim życiu. Również do tego Was zapraszam 🙂

Fot. Unsplash

 

Chcesz być na bieżąco i czerpać wiedzę i inspirację z tego miejsca?

Zapisz się na bezpłatne LISTY OD SERCA i odbierz w prezencie FRAGMENT książki „Zdrowa Nadzieja” TUTAJ

Dołącz do niezwykłej, pełnej wsparcia i INSPIRACJI grupy na FB – TUTAJ oraz na fp – TUTAJ

♥ ♥ ♥

Słyszałeś o dającej NADZIEJĘ na przejście przez KRYZYS książce? O książce, która pomaga uporać się z ograniczającymi przekonaniami, dodaje odwagi do życia NA WŁASNYCH ZASADACH, wskazuje sposoby na codzienną UWAŻNOŚĆ i uczy jak cieszyć się z małych rzeczy? Jestem autorką tej książki, a jej tytuł to „Zdrowa Nadzieja” 🙂 Mój proces dochodzenia do zdrowia był przełomem w życiu i sposobie patrzenia na świat. Zrozumiałam, że bez względu na okoliczności SZCZĘŚCIE jest decyzją. Chcesz się dowiedzieć więcej? Zajrzyj TUTAJ

♥ ♥ ♥

You Might Also Like...