0
Hygge
Mindfulness Rozwój osobisty

HYGGE

Mój Poranek

Siedzę w naszym ogródku (nie jest to wielki ogród, ale maleńki kawałek trawniczka, kilka drzewek, stoliczek, dwa krzesła i leżak) i oddaję się pięknej czynności picia herbaty. Patrzę na ukochane koty, które radośnie eksplorują teren, wypatrują śpiewających już ptaków. Mamy wiosnę! Wytężam słuch, wzrok i węch… na razie czuję tylko zapach mojej ziołowej herbaty, ale już wkrótce wszystko wokół zakwitnie… Jest rano. Zdążyłam już pobiegać, wziąć prysznic i przeczytać kilka stron książki na temat pewności siebie. Za chwilę wskoczę do mojego domowego biura, włączę laptopa i przez wiele godzin będę zajmować się różnymi sprawami twórczymi np. budowaniem strony lądowania dla mojego warsztatu online „mapa marzeń” i prowadzeniem sesji coachingowej. Podziałam też trochę w social mediach, bo to też część mojej pracy. Ale teraz jest teraz. Teraz jest mojego hygge. Piję herbatę, śmieję się z Luny i Stelli, cieszę się, że świeci słońce i jest mi ciepło bez kurtki. To najlepsza chwila mojego dnia.

 

Hygge, a co to takiego

Jakiś czas temu dostałam od bliskiej mi osoby książkę „Hygge po polsku” autorstwa Izy Wojnowskiej. Słyszałam już wcześniej nie raz o hygge, ale jakoś nie czułam potrzeby żeby sięgać po  literaturę w tym temacie. A może po prostu nie wpadłam na to w natłoku książek, które czekają na swoją kolej ;D (to niechlubne, ale faktycznie mimo, że staram się żyć minimalistycznie to książki kumulują się i kolejkują na moich półkach). Wbrew temu, że byłam w trakcie czytania innej książki – wiedziałam, że muszę sięgnąć po „Hygge po polsku” natychmiast. Jest nie tylko urocza, pełna magii, ale i ślicznie wydana… Czytając ją miałam prawdziwy dylemat – delektować się książką jak najdłużej czy pozwolić mojej głodnej duszy wchłonąć ją za jednym zamachem. Stanęło na równowadze jak zwykle u mnie bywa 😉 Kilka dni delektowałam się książką po kawałeczku… i wiem na pewno, że będę do niej wracać.

Miałam dziwne wrażenie, że doskonale wiem o co chodzi w hygge. Choć samo pojęcie nie było nowe to jednak nigdy wcześniej go nie używałam w swojej komunikacji – szybko zrozumiałam jednak, że moje mindfulness ma z hygge baaaaaardzo wiele wspólnego 🙂

Hygge – to duńskie słowo, które oznacza sztukę szukania szczęścia w drobnych przyjemnościach. Jednak zjawisko hygge nie ogranicza się do Danii – jest uniwersalne i występuję również w Polsce – co stara się przekazać Iza Wojnowska w swojej książce.

Hygge po polsku

Książka Izy „Hygge po polsku” to zapis wielu przeróżnych historii, opowieści, chwil… uchwycenia hygge przez Polaków. W ich codzienności. Iza wskazuje na 3 różne pojęcia, które łączą się bezpośrednio z filozofią hygge  – i tak też podzieliła swoją książkę: bliskość, ożywienie zmysłów i spontaniczność.

„Fragment „Hygge po polsku” Iza Wojnowska:

„Siedziałam właśnie z moją córką w kuchni, myśląc o mijającym dniu – trochę nerwowym, trochę męczącym. Spojrzałam na Jankę, wzięłam głęboki wdech… i poczułam wdzięczność: oto po całodziennej bieganinie, wreszcie usiadłam, przed sobą mam talerz ciepłej zupy, a naprzeciwko siedzi ktoś, kogo kocham. I nagle uświadomiłam sobie, że przecież my, Polacy, chociaż nie mamy osobnego na to słowa, jesteśmy w hyggowaniu całkiem nieźli.”

 

A jaki jest Twój sposób na hygge? 🙂

 

Fot. Unsplash

 

Jeszcze sekundka :))

Każdy post, który znajdziesz na blogu coachingserca.pl jest pisany od Serca <3 Wkładam w niego dużo pracy i staram się dzielić z Tobą tym, co najlepsze 🙂 Jeżeli Ci się to podoba – możesz być częścią niezwykłej społeczności i dać mi znać, że to co robię ma Sens :))

Jak to zrobić?

       Zostaw komentarz – Twoja opinia pomaga tworzyć to miejsce

Dołącz do niezwykłej, pełnej wsparcia i INSPIRACJI grupy na FB – TUTAJ

♥ ♥ ♥ Słyszałeś o dającej NADZIEJĘ na przejście przez KRYZYS książce? O książce, która pomaga uporać się z ograniczającymi przekonaniami, dodaje odwagi do życia NA WŁASNYCH ZASADACH, wskazuje sposoby na codzienną UWAŻNOŚĆ i uczy jak cieszyć się z małych rzeczy? Jestem autorką tej książki, a jej tytuł to „Zdrowa Nadzieja” 🙂 Mój proces dochodzenia do zdrowia był przełomem w życiu i sposobie patrzenia na świat. Zrozumiałam, że bez względu na okoliczności SZCZĘŚCIE jest decyzją. Chcesz się dowiedzieć więcej? Zajrzyj TUTAJ ♥ ♥ ♥

You Might Also Like...