0
RÓB SWOJE – CZYLI PLANUJ W ZGODZIE Z WŁASNYMI WARTOŚCIAMI
Praca z Pasją Rozwój osobisty

RÓB SWOJE – CZYLI PLANUJ W ZGODZIE Z WŁASNYMI WARTOŚCIAMI

Wskoczyliśmy w Nowy Rok – jedni pełni nadziei i planów, które dopiero powoli snują, drudzy w tych planach już po pachy zanurzeni 😉 Bez względu na to, w której grupie jesteś – życzę Ci szczęścia i spokoju.

Spokoju – jeśli jakiś plan nie wypali (nie chodzi o to, że masz odpuszczać, ale jeśli życie zadecyduje inaczej – zaakceptuj). Ale też spokoju – żeby działać po swojemu, kroczek po kroczku – żebyś jak najwięcej z tych planów zdołała zrealizować. Pod jednym warunkiem. Najważniejszym, najistotniejszym warunkiem – MAJĄ TO BYĆ TWOJE PLANY.

Twoje. Nie plan cioci Gabrysi na idealne życie po studiach prawniczych. Nie plan Twojej pani promotor na Twoją karierę naukową na Uniwersytecie. Nie plan Twojej babci – na wyprowadzę na wieś i życie z gromadką dzieci u boku. Nie plan „top of the top influencerki roku z fejsbuka”, która mówi, że życie nie ma sensu, jeśli nie zarobisz miliona w tym roku, nie odwiedzisz Tajlandii i nie zobaczysz kolorowej kuli na Time Square w przyszłego sylwestra.

Oczywiście, że w tych planach nie ma niczego złego – oczywiście, że mogą to być plany wartościowe dla kogoś, kto czyta ten tekst. Chcę Ci po prostu przypomnieć – żebyś robiąc coś w tym roku, planując swoje cele – pamiętała o jednym – RÓB SWOJE. Pod każdym możliwym względem – zanim cokolwiek zaplanujesz – zastanów się 2, albo i 3 razy – czy to jest MOJE? Co ma mi dać realizacja tego przedsięwzięcia? Czy jest ono spójne z wartościami, które mam głęboko w swoim sercu. I wbrew pozorom wiele osób nieczęsto sobie o tych wartościach przypomina. Więc dzisiaj zapraszam Cię do tego prostego, ważnego ćwiczenia.

Poniżej zamieszczam tabelę wartości – może pomóc Ci w wybraniu swoich.

Tablica wartości

 

Wolność Wyzwania Dostatek Mądrość Wykształcenie
Harmonia Intuicja Kreatywność Wyobraźnia Marzenia
Satysfakcja Radość Szczęście Bezpieczeństwo Motywacja
Akceptacja Świadomość Spokój Rozwój osobisty Kontrola
Osiąganie Równowaga Szczerość Bliskość Szacunek
Przygoda Piękno Zaufanie Wygoda Przedsiębiorczość
Niezależność
finansowa
Zdrowie
emocjonalne
Sprawność
fizyczna
Zaangażowanie Energia
Ambicja Przynależność Pogoda
ducha
Związek Zabawa
Uznanie Życzliwość Inteligencja Rodzina Perfekcja
Wiara Bogactwo Wierność Sława Elastyczność
Niezależność Szczęście Zdrowie Uczciwość Wpływ
Altruizm Rozsądek Przywództwo Miłość Pasja
Porządek Obecność Determinacja Odpoczynek Seksualność
Spontaniczność Siła Wdzięczność Zrozumienie Wsparcie
Kompetencje Rozwój Przyjaźń Społeczność Sprawiedliwość
………… ………… ………… ………… …………

 

Jakie jest moje 5 najważniejszych wartości? Tych które CHCĘ pielęgnować w tym roku.

Zapisz na kartce swoje 5 wartości – postaraj się je uszeregować od tej najistotniejszej. Teraz skonfrontuj swoją listę z PLANAMI i odpowiedz sobie na pytanie – czy moje plany są spójne z moimi wartościami? Czy chcąc zrealizować to, co sobie zaplanowałam – będę wzrastać w kierunku, który jest dla mnie najlepszy – najbardziej spójny ze mną, z moim prawdziwym ja? Co zyskam podążając w tym kierunku? Jakie koszty być może będę musiała ponieść? I podejmij świadomą decyzję.

Być może uznasz, że żeby zrealizować jakiś swój plan, za którym stoi wartość OSIĄGANIE, będziesz musiała ponieść koszty i stracą na tym inne, ważne dla Ciebie sprawy jak np. obecność, rodzina, czy zdrowie. Być może – warto się jeszcze zastanowić nad planami. Nie wiem – nie oceniam. Chcę tylko, żeby podjęta przez Ciebie decyzja była świadoma. TWOJA.

Ja też mam do pomyślenia nad sobą w tym roku, siadam więc do mojej tabeli wartości, którą raz na jakiś czas ponownie sobie analizuję, zamykam oczy i słucham siebie… czego mi trzeba, co jest dla mnie TERAZ ważne.

I podzielę się z Tobą, że na pewno niezmiennie u góry mojej hierarchii jest MIŁOŚĆ. Wysoko są też na pewno szczęście, wolność, harmonia, zdrowie i kreatywność. No tak… ale za wolnością stoją też przedsiębiorczość, satysfakcja, rozwój, motywacja, ambicja – a stąd już blisko do pracoholizmu ;))) Zamykam więc komputer i idę porozmawiać z mężem – bo przecież najważniejsza jest MIŁOŚĆ 🙂

Pięknych odkryć i zrealizowanych, Twoich planów Ci życzę!

P.S. Jeśli którąś z Twoich ważnych wartości jest MIŁOŚĆ, SZCZĘŚCIE, WOLNOŚĆ lub ZDROWIE – to zachęcam Cię do przeczytania mojej książki „Zdrowa Nadzieja”, która pomoże Ci żyć bliżej siebie, swojego serca i bardziej szczęśliwie, harmonijnie, zdrowo :)) Możesz więcej na jej temat przeczytać TUTAJ.

 

Fot. Agnieszka Werecha

You Might Also Like...